[vc_row][vc_column width=”1/4″][mvc_timeline_father title=”TTO Kilometre Taşları”][mvc_timeline_son centerstyle=”dot” date=”4 Eylül 2013″]

TTO’nun kurulması

[/mvc_timeline_son][mvc_timeline_son centerstyle=”dot” date=”2014″]

1. TÜBİTAK 1601 Desteği. Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması Programı

[/mvc_timeline_son][mvc_timeline_son centerstyle=”dot” date=”06 Eylül 2016″ caption_url=””]

Silikon Vadisi’nde kuluçka merkezinin kurulması

[/mvc_timeline_son][mvc_timeline_son centerstyle=”dot” date=”27 Ocak 2017″]

GOSB Teknopark Ofisi’nin kurulması

[/mvc_timeline_son][mvc_timeline_son centerstyle=”dot” date=”1 Temmuz 2017″]

2.kez TÜBİTAK 1601 Desteği. Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması Programı

[/mvc_timeline_son][mvc_timeline_son centerstyle=”dot” date=”1 Ağustos 2017″]

Bilişim Vadisi açılması ve TTO Ofisi’nin kurulması

[/mvc_timeline_son][/mvc_timeline_father][/vc_column][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]

Doğu Marmara Bölgesi’nin tek araştırma üniversitesi statüsünde bulunan Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ), 4 Eylül 2013 yılında teknoloji transfer faaliyetlerini gerçekleştirmek adına Teknoloji Transfer Ofisini (TTO) kurmuştur. Akademik projelerin gelişmesi ve fikri haklar alanında tescil işlemleri, üniversite öğrencilerinin ve akademisyenlerinin fikirlerinin şirketleşmesi, üniversite sanayi işbirliği gibi çalışmalar bu ofis tarafından yürütülmüştür.

GTÜ TTO, TÜBİTAK 1601 Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Hazırlık, Başlangıç ve Kapasite Artırımı Sağlanması ve Uygulanması Programının 2014 Yılı Çağrısı’na başvuru yaparak, desteklenmeye hak kazanan 10 üniversiteden biri olmuştur.

Dünyanın bilim üssü olarak kabul edilen Silikon Vadisi’nde yeni teknolojik keşifler yapmak ve Türk markalarını dünyaya tanıtmak için Gebze Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve Bilişim Vadisi Teknoparkı güçlerini birleştirerek 2016 Mart ayında bir protokol imzalamıştır. İmzalanan protokolle Amerika’nın San Francisco eyaletindeki Silikon Vadisi’nde StarCamp (StarTURK) isimli kuluçka merkezinin kurulması kararı alınmış ve StarCamp (StarTURK) Projesine Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı(KOSGEB)’ndan da destek verilmiştir. Bu destek sonucu 6 Eylül 2016 tarihinde StarCAMP kuruluşunu tamamlayarak faaliyetlerine başlamıştır. 

Üniversite-sanayi iş birliklerini geliştirmek adına hızlı çözümler geliştiren GTÜ, bu doğrultuda başarılı projelere öncülük etmiştir. Bu projelerin gerçekleşmesinde yaşanan bürokratik sorunları çözümlemek adına 27 Ocak 2017 tarihinde GOSB Teknopark bünyesinde ikinci ofisini kurmuştur. GOSB Teknopark’ta olan ofis ile sanayiye daha hızlı ulaşım sağlanmış ve iş birliklerinin gelişmesine katkı oluşturulmuştur.

Üniversitemizin Muallimköy kampüsünde 2012 yılında yapımına başlanan Bilişim Vadisi’ne Ağustos 2017’de firmaların yerleşmeye başlamasıyla Bilişim Vadisi’nde de bir irtibat ofisi kurulmuştur. Bilişim Vadisi’nde TTO olarak çalışmalara da başlanılmıştır.

Üniversitemizin Çayırova kampüsünde 23 Mart 2018 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile “Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi” ilan edilmiştir. Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. (GTÜ TTO), Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından da resmi TTO olarak kabul edilmiştir.

2 Teknoparkı ve TTO’su ile GTÜ, bölgede hızla gelişen sanayinin Ar-Ge ve teknoloji ihtiyaçlarını ekosistem kurarak çözümlemeyi hedeflemektedir.

18 Haziran 2017 tarihinde yayınlanan 2547 Yüksek Öğretim Kanununun 32. Ek kanun maddesine ve 7 Aralık 2017 tarihinde yayınlanan “Yükseköğretim Kurumları Teknoloji Transfer Ofisi Yönetmeliği’’ ne uygun olarak 22 Ocak 2019 tarihinde Gebze Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi A.Ş. kurulmuştur. Bu kanun çerçevesinde teknoloji transfer faaliyetlerini GTÜ TTO A.Ş. ile devam ettirmektedir.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]